Schurter 0001.2501.PT
0001.2501.PT picture photo
Mfg. Part Number
0001.2501.PT
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 500MA 250VAC 300VDC
Datasheet Download
0001.2501.PT.pdf
Availability of 0001.2501.PT
QUANTITY
0001.2501.PT Order Process
Ship out your order
Specifications of 0001.2501.PT
Internal Part NumberEIS-0001.2501.PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model0001-2501-pt.igs0001-2501-pt.stp0001-2501-pt.dxf
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesSPT 5x20
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating500mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC300V
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t0.5
ApprovalscULus
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.213" Dia x 0.886" L (5.40mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0001.2501.PT
Related Links0001.2, 0001.2501.PT Datasheet, Schurter Distributor
0001.2501.PT Details Description
Related parts for 0001.2501.PT
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 6A datasheet.pdf
IC DECODR/DVR LCD 4DIGIT 44-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM SOT666 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SAW FILTER IF 499.25MHZ SMP-03 datasheet.pdf