Schurter 0070.7561.T2
0070.7561.T2 picture photo
Mfg. Part Number
0070.7561.T2
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 120V 6KA DISC 14MM
Datasheet Download
0070.7561.T2.pdf
Availability of 0070.7561.T2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0070.7561.T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 0070.7561.T2
Internal Part NumberEIS-0070.7561.T2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingMultiple Devices 20/Nov/2015
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesAVTS
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)108V
Varistor Voltage (Typ)120V
Varistor Voltage (Max)132V
Current - Surge6kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts75VAC
Maximum DC Volts102VDC
Energy44J
Package / CaseDisc 14mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0070.7561.T2
Related Links0070.7, 0070.7561.T2 Datasheet, Schurter Distributor
0070.7561.T2 Details Description
Related parts for 0070.7561.T2
RES SMD 82K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 200MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CAP ARRAY 10000PF 100V X7R 0612 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 30POS datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 120MA DP-NO 8FLTPK datasheet.pdf
RES SMD 698K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
SAFETY MAT 1200X1800MM datasheet.pdf
LABEL COMP ADH datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf