| Internal Part Number | EIS-0071.2311.T2 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Packaging | Multiple Devices 20/Nov/2015 | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | AVTP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Varistor Voltage (Min) | 326V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 361.5V | |
| Varistor Voltage (Max) | 397V | |
| Current - Surge | 800A | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 230VAC | |
| Maximum DC Volts | 300VDC | |
| Energy | 16J | |
| Package / Case | Disc 5mm | |