Littelfuse 01000056Z
01000056Z picture photo
Mfg. Part Number
01000056Z
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE CLIP CARTRIDGE 250V 10A PCB
Datasheet Download
01000056Z.pdf
Availability of 01000056Z
QUANTITY
01000056Z Order Process
Ship out your order
Specifications of 01000056Z
Internal Part NumberEIS-01000056Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
Series100
Fuseholder TypeClip
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related Products5mm Dia
Fuse Size5mm Dia
Number of Circuits1
Voltage250V
Current Rating10A
Mounting TypePCB
OrientationHorizontal
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSpring Brass
Contact FinishTin
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)01000056Z
Related Links0100, 01000056Z Datasheet, Littelfuse Distributor
01000056Z Details Description
Related parts for 01000056Z
CONN SPRING CONT 46 POS .236 SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 240V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
LED LIGHT TUBE 2' YLW DIFF 24V datasheet.pdf
CONN RECEPT 2MM W/SCREW 20POS datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 10A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
TV 19C 19#12 PIN J/N RECP datasheet.pdf
47000UF 10V 35X40MM 85C 12000H datasheet.pdf