Littelfuse 01270002Z
01270002Z picture photo
Mfg. Part Number
01270002Z
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE CLIP CART 30A CHASS MNT
Datasheet Download
01270002Z.pdf
Availability of 01270002Z
QUANTITY
01270002Z Order Process
Ship out your order
Specifications of 01270002Z
Internal Part NumberEIS-01270002Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
Series127
Fuseholder TypeClip
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsNEC
Fuse Size9/16" Dia (14.28mm)
Number of Circuits1
Voltage-
Current Rating30A
Mounting TypeChassis Mount
Orientation-
Termination StyleSolder Lug
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishSilver
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)01270002Z
Related Links0127, 01270002Z Datasheet, Littelfuse Distributor
01270002Z Details Description
Related parts for 01270002Z
RES SMD 118 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 3% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE 3COND 10AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
PYROPEN JR. CORDLESS MINI-IRON datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN DSUB 24W7 F 20A datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf