General Cable 01312.15T.01
01312.15T.01 picture photo
Mfg. Part Number
01312.15T.01
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE 2COND 16AWG BLACK 250'
Datasheet Download
01312.15T.01.pdf
Availability of 01312.15T.01
QUANTITY
01312.15T.01 Order Process
Ship out your order
Specifications of 01312.15T.01
Internal Part NumberEIS-01312.15T.01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors2
Wire Gauge16 AWG
Conductor Strand26/30
Conductor MaterialCopper, Bare
Jacket (Insulation) MaterialCarolprene
Jacket (Insulation) Diameter0.310" (7.87mm)
Shield Type-
Length250' (76.2m)
Jacket ColorBlack
Ratings-
Features-
Voltage300V
Operating Temperature-40°C ~ 90°C
UsageCord and Cordset
Conductor InsulationEthylene Propylene Terpolymer Rubber (EPDM)
Jacket (Insulation) Thickness0.030" (0.76mm)
Shield Material-
Shield Coverage-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)01312.15T.01
Related Links01312., 01312.15T.01 Datasheet, General Cable Distributor
01312.15T.01 Details Description
Related parts for 01312.15T.01
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 6COL datasheet.pdf
CAP CER 7.4PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf