Littelfuse 01520009Z
01520009Z picture photo
Mfg. Part Number
01520009Z
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE HOLDER BLADE 80A IN LINE
Datasheet Download
01520009Z.pdf
Availability of 01520009Z
QUANTITY
01520009Z Order Process
Ship out your order
Specifications of 01520009Z
Internal Part NumberEIS-01520009Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package375
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
Series152
Fuseholder TypeHolder
Fuse TypeBlade
For Use With/Related ProductsMAXI® ATC, MAXI® ATO
Fuse Size1.15" L x 0.35" W x 1.35" H (29.21mm x 8.85mm x 34.29mm)
Number of Circuits1
Voltage-
Current Rating80A
Mounting TypeFree Hanging In Line
Orientation-
Termination StyleCrimp
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishTin
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)01520009Z
Related Links0152, 01520009Z Datasheet, Littelfuse Distributor
01520009Z Details Description
Related parts for 01520009Z
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
IC MCU ARM 32KB FLASH 32VQFN datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY SMD TIN 98POS datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
LASER SOURCE datasheet.pdf
CONN RECEPT 120POS 0.8MM SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 400VDC RDL datasheet.pdf