Littelfuse 0154.080DR
0154.080DR picture photo
Mfg. Part Number
0154.080DR
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 80MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
0154.080DR.pdf
Availability of 0154.080DR
QUANTITY
0154.080DR Order Process
Ship out your order
Specifications of 0154.080DR
Internal Part NumberEIS-0154.080DR
FamilyFuses
SeriesOMNI-BLOK® 154
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating80mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case2-SMD, Square End Block with Holder
Mounting TypeHolder/Surface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.00033
ApprovalsUL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ColorWhite
Size / Dimension0.383" L x 0.198" W x 0.150" H (9.73mm x 5.03mm x 3.81mm)
DC Cold Resistance4.05 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0154.080DR
Related Links0154., 0154.080DR Datasheet, Littelfuse Distributor
0154.080DR Details Description
Related parts for 0154.080DR
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 5K OHM 20SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
RES 422 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 990V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC FPGA 476 I/O 1020BGA datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3.8V 4-USP datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
IC MMIC MIXER16-30GHZ 12SMD datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 20% 250VAC AXIAL datasheet.pdf