Littelfuse 015401.5DR
015401.5DR picture photo
Mfg. Part Number
015401.5DR
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BRD MNT 1.5A 125VAC/VDC SMD
Datasheet Download
015401.5DR.pdf
Availability of 015401.5DR
QUANTITY
015401.5DR Order Process
Ship out your order
Specifications of 015401.5DR
Internal Part NumberEIS-015401.5DR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesOMNI-BLOK® 154
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1.5A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case2-SMD, Square End Block with Holder
Mounting TypeHolder/Surface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.853
ApprovalsPSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ColorWhite
Size / Dimension0.383" L x 0.198" W x 0.150" H (9.73mm x 5.03mm x 3.81mm)
DC Cold Resistance0.063 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)015401.5DR
Related Links01540, 015401.5DR Datasheet, Littelfuse Distributor
015401.5DR Details Description
Related parts for 015401.5DR
IC MPU/RESET CIRC 4.63V SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 4W 8230 datasheet.pdf
KEA FUSE DRAWER 1P 10A 120/240 datasheet.pdf
INPUT MODULE 4 ANALOG datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
BLZP 5.00/10/180LH SN BK BX datasheet.pdf
BULK JOINING TRIM UMJS4-SC1 48IN datasheet.pdf
CONN RECEPT 80POS STRT datasheet.pdf
762 TB SOCKET RA PCB/UP datasheet.pdf
GT 2C 2#8 PIN PLUG RTANG datasheet.pdf
Dual, 12-/14-/16-Bit nanoDACs with 5ppm/C On-Chip Ref, I2C Interface IC datasheet.pdf