Littelfuse 0157.375DR
0157.375DR picture photo
Mfg. Part Number
0157.375DR
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
0157.375DR.pdf
Availability of 0157.375DR
QUANTITY
0157.375DR Order Process
Ship out your order
Specifications of 0157.375DR
Internal Part NumberEIS-0157.375DR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesNANO²® 157
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating375mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case2-SMD, Square End Block with Clip
Mounting TypeHolder/Surface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.0425
ApprovalscULus
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.256" L x 0.146" W x 0.154" H (6.50mm x 3.70mm x 3.90mm)
DC Cold Resistance0.6083 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0157.375DR
Related Links0157., 0157.375DR Datasheet, Littelfuse Distributor
0157.375DR Details Description
Related parts for 0157.375DR
CAP TRIMMER 4-25PF 50V SMD datasheet.pdf
FILTER 3PHASE RFI LO CURRENT 3A datasheet.pdf
IC PWR INTERFACE PROTECT 6-WDFN datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.32KOHM 0.01% 0.3W 1206 datasheet.pdf
LED GREEN DIFFUSED 1212 SMD datasheet.pdf
AMP MONO-SHAPE 2 POS P.C.B.CON datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf