Littelfuse 0157.375DRT
0157.375DRT picture photo
Mfg. Part Number
0157.375DRT
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
0157.375DRT.pdf
Availability of 0157.375DRT
QUANTITY
0157.375DRT Order Process
Ship out your order
Specifications of 0157.375DRT
Internal Part NumberEIS-0157.375DRT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Featured Product157 Series Fuse
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesNANO²® 157T
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating375mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / Case2-SMD, Square End Block with Clip
Mounting TypeHolder/Surface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.101
ApprovalscULus
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.256" L x 0.146" W x 0.154" H (6.50mm x 3.70mm x 3.90mm)
DC Cold Resistance1.2214 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0157.375DRT
Related Links0157., 0157.375DRT Datasheet, Littelfuse Distributor
0157.375DRT Details Description
Related parts for 0157.375DRT
RES 620K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING 5POS SNGL .275 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC QUAD HI-SP DIFF DRVR 16-SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ULV RESET SOT23-5 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG RED 100' datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 18.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf