AVX Corporation 02013A1R2CAT2A
02013A1R2CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
02013A1R2CAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.2PF 25V NP0 0201
Datasheet Download
02013A1R2CAT2A.pdf
Availability of 02013A1R2CAT2A
QUANTITY
02013A1R2CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 02013A1R2CAT2A
Internal Part NumberEIS-02013A1R2CAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02013A1R2CAT2A
Related Links02013A1, 02013A1R2CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
02013A1R2CAT2A Details Description
Related parts for 02013A1R2CAT2A
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 3PST 25A 220V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 5MM datasheet.pdf
TXRX OPTICAL SFP BAIL LATCH datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 15V OUT datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
Connector Socket 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC SDRAM 128M 133MHZ 90BGA datasheet.pdf