AVX Corporation 02013J0R1PBSTR
02013J0R1PBSTR picture photo
Mfg. Part Number
02013J0R1PBSTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 0.1PF 25V 0201
Datasheet Download
02013J0R1PBSTR.pdf
Availability of 02013J0R1PBSTR
QUANTITY
02013J0R1PBSTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 02013J0R1PBSTR
Internal Part NumberEIS-02013J0R1PBSTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.10pF
Tolerance±0.02pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm)
Height - Seated (Max)0.011" (0.28mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02013J0R1PBSTR
Related Links02013J0, 02013J0R1PBSTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
02013J0R1PBSTR Details Description
Related parts for 02013J0R1PBSTR
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 48V datasheet.pdf
RES 806 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 540MA 310 MOHM datasheet.pdf
VERTICAL GUIDE PIN SLOTT HDR datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf