AVX Corporation 02013J0R6PBWTR\500
02013J0R6PBWTR\500 picture photo
Mfg. Part Number
02013J0R6PBWTR\500
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 0.6PF 25V 0201
Datasheet Download
02013J0R6PBWTR\500.pdf
Availability of 02013J0R6PBWTR\500
QUANTITY
02013J0R6PBWTR\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of 02013J0R6PBWTR\500
Internal Part NumberEIS-02013J0R6PBWTR\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.60pF
Tolerance±0.02pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm)
Height - Seated (Max)0.011" (0.28mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02013J0R6PBWTR\500
Related Links02013J0R6, 02013J0R6PBWTR\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
02013J0R6PBWTR\500 Details Description
Related parts for 02013J0R6PBWTR\500
RES SMD 1 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT LC2MOS DUAL 24-DIP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.6KV 70A DO203AB datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
IC SMART PWR SSR 2CH POWERSO10 datasheet.pdf
IC CLK PLL COMM 3.3V 20-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 100 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CABLE IEC TO IEC EXTENSION 12" datasheet.pdf