AVX Corporation 02013J1R6ABSTR
02013J1R6ABSTR picture photo
Mfg. Part Number
02013J1R6ABSTR
Brief Description
CAP THIN FILM 1.6PF 25V 0201
Datasheet Download
02013J1R6ABSTR.pdf
Availability of 02013J1R6ABSTR
QUANTITY
02013J1R6ABSTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 02013J1R6ABSTR
Internal Part NumberEIS-02013J1R6ABSTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.6pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm)
Height - Seated (Max)0.011" (0.28mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02013J1R6ABSTR
Related Links02013J1, 02013J1R6ABSTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
02013J1R6ABSTR Details Description
Related parts for 02013J1R6ABSTR
FUSE GLASS 8A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE TUNING 7V 20MA SOT-23 datasheet.pdf
TRF3702EVM datasheet.pdf
IC FPGA 49 I/O 68QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
IC FRAM 2MBIT 40MHZ 8TDFN datasheet.pdf
RES 500 OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
DDR3 240P TH ASSY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
PT FO 2.0MM OFNR SM LC SC YEL datasheet.pdf