AVX Corporation 02013J1R6ABSTR
02013J1R6ABSTR picture photo
Mfg. Part Number
02013J1R6ABSTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 1.6PF 25V 0201
Datasheet Download
02013J1R6ABSTR.pdf
Availability of 02013J1R6ABSTR
QUANTITY
02013J1R6ABSTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 02013J1R6ABSTR
Internal Part NumberEIS-02013J1R6ABSTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.6pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm)
Height - Seated (Max)0.011" (0.28mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02013J1R6ABSTR
Related Links02013J1, 02013J1R6ABSTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
02013J1R6ABSTR Details Description
Related parts for 02013J1R6ABSTR
FIXED IND 82MH 11MA 618 OHM TH datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A TO263-7 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
PIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 12V 8.3A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V -10V 6W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf