AVX Corporation 02013J1R6ABWTR\500
02013J1R6ABWTR\500 picture photo
Mfg. Part Number
02013J1R6ABWTR\500
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 1.6PF 25V 0201
Datasheet Download
02013J1R6ABWTR\500.pdf
Availability of 02013J1R6ABWTR\500
QUANTITY
02013J1R6ABWTR\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of 02013J1R6ABWTR\500
Internal Part NumberEIS-02013J1R6ABWTR\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.6pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm)
Height - Seated (Max)0.011" (0.28mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02013J1R6ABWTR\500
Related Links02013J1R6, 02013J1R6ABWTR\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
02013J1R6ABWTR\500 Details Description
Related parts for 02013J1R6ABWTR\500
CORD BANANA PLUG R/A 36" BLK datasheet.pdf
IC XDCP SGL 64-TAP 10K 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN SPRING 26POS SNGL .335 SMD datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE HIPRO 86POS DL .100 BLK datasheet.pdf
TVS DIODE 24.3VWM 43.5VC AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 4PR 6COL VERT datasheet.pdf
RES 1.15M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf