AVX Corporation 02013J1R6ABWTR
02013J1R6ABWTR picture photo
Mfg. Part Number
02013J1R6ABWTR
Brief Description
CAP THIN FILM 1.6PF 25V 0201
Datasheet Download
02013J1R6ABWTR.pdf
Availability of 02013J1R6ABWTR
QUANTITY
02013J1R6ABWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 02013J1R6ABWTR
Internal Part NumberEIS-02013J1R6ABWTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.6pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm)
Height - Seated (Max)0.011" (0.28mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02013J1R6ABWTR
Related Links02013J1, 02013J1R6ABWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
02013J1R6ABWTR Details Description
Related parts for 02013J1R6ABWTR
FIXED IND 68UH 5A 54 MOHM TH datasheet.pdf
LABEL TT POLY WHT 1.50 X 0.75" datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 5.62KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V MINI6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
LATCH LOCK BOLT_M3/M3_H: 6,2 MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156" datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 3.75A datasheet.pdf