AVX Corporation 02013J2R1BBWTR
02013J2R1BBWTR picture photo
Mfg. Part Number
02013J2R1BBWTR
Brief Description
CAP THIN FILM 2.1PF 25V 0201
Datasheet Download
02013J2R1BBWTR.pdf
Availability of 02013J2R1BBWTR
QUANTITY
02013J2R1BBWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 02013J2R1BBWTR
Internal Part NumberEIS-02013J2R1BBWTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm)
Height - Seated (Max)0.011" (0.28mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02013J2R1BBWTR
Related Links02013J2, 02013J2R1BBWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
02013J2R1BBWTR Details Description
Related parts for 02013J2R1BBWTR
IC D-TYPE POS TRG DUAL 54BGA datasheet.pdf
RES 120 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 10MSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 28V datasheet.pdf
SE SURFACE BELT 3X24" A CRS datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 14POS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 4NH 400MA 350 MOHM SMD datasheet.pdf