AVX Corporation 02016C222KAT2A
02016C222KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
02016C222KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 6.3V X7R 0201
Datasheet Download
02016C222KAT2A.pdf
Availability of 02016C222KAT2A
QUANTITY
02016C222KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 02016C222KAT2A
Internal Part NumberEIS-02016C222KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02016C222KAT2A
Related Links02016C2, 02016C222KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
02016C222KAT2A Details Description
Related parts for 02016C222KAT2A
MOSFET P-CH 50V 130MA SOT23-3 datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 1/8 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP 30A NONSHORT datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 58POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
CAPSENSE CY8CMBR2016 EVAL KIT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf