AVX Corporation 02016D103KAQ2A
02016D103KAQ2A picture photo
Mfg. Part Number
02016D103KAQ2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 6.3V X5R 0201
Datasheet Download
02016D103KAQ2A.pdf
Availability of 02016D103KAQ2A
QUANTITY
02016D103KAQ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 02016D103KAQ2A
Internal Part NumberEIS-02016D103KAQ2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02016D103KAQ2A
Related Links02016D1, 02016D103KAQ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
02016D103KAQ2A Details Description
Related parts for 02016D103KAQ2A
SWITCH MAGN REED SPST 10W 175V datasheet.pdf
SCR PHASE CONT 1000V 620A E-PUK datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
THERMISTOR datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V 10% BX 1825 datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 3A DO214AB datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf