AVX Corporation 02016D473MAT2A
02016D473MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
02016D473MAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 6.3V X5R 0201
Datasheet Download
02016D473MAT2A.pdf
Availability of 02016D473MAT2A
QUANTITY
02016D473MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 02016D473MAT2A
Internal Part NumberEIS-02016D473MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02016D473MAT2A
Related Links02016D4, 02016D473MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
02016D473MAT2A Details Description
Related parts for 02016D473MAT2A
CONN HEADER .100 SINGL R/A 24POS datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 7.4"LX4.72"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 5W 11050 datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 36-75VIN 05VOUT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 800MA LLDS datasheet.pdf
IC REG FLYBCK INV ISO ADJ 16WQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 200 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf