AVX Corporation 0201YA100DAQ2A
0201YA100DAQ2A picture photo
Mfg. Part Number
0201YA100DAQ2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 16V NP0 0201
Datasheet Download
0201YA100DAQ2A.pdf
Availability of 0201YA100DAQ2A
QUANTITY
0201YA100DAQ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0201YA100DAQ2A
Internal Part NumberEIS-0201YA100DAQ2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0201YA100DAQ2A
Related Links0201YA1, 0201YA100DAQ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0201YA100DAQ2A Details Description
Related parts for 0201YA100DAQ2A
RES SMD 43 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 30.9 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
RES 62.6 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
PRESS-IN TOOL 3 PAIR VERT POWER datasheet.pdf
BCD 10-POSITION REAL CODE SMD datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
FIXED IND 3.7NH 180MA 1.3 OHM datasheet.pdf
750 TB SPR PLU WF DOWN datasheet.pdf
100UF 450V 25.4X79.38 85C AXI datasheet.pdf