AVX Corporation 0201YA1R5BAT2A
0201YA1R5BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0201YA1R5BAT2A
Brief Description
CAP CER 1.5PF 16V NP0 0201
Datasheet Download
0201YA1R5BAT2A.pdf
Availability of 0201YA1R5BAT2A
QUANTITY
0201YA1R5BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0201YA1R5BAT2A
Internal Part NumberEIS-0201YA1R5BAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0201YA1R5BAT2A
Related Links0201YA1, 0201YA1R5BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0201YA1R5BAT2A Details Description
Related parts for 0201YA1R5BAT2A
CONN HEADER 24POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 324K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 3.88KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IP CORE 2D FIR FILT EC/ECP CONF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf