AVX Corporation 0201YA1R5CAT2A
0201YA1R5CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0201YA1R5CAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.5PF 16V NP0 0201
Datasheet Download
0201YA1R5CAT2A.pdf
Availability of 0201YA1R5CAT2A
QUANTITY
0201YA1R5CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0201YA1R5CAT2A
Internal Part NumberEIS-0201YA1R5CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0201YA1R5CAT2A
Related Links0201YA1, 0201YA1R5CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0201YA1R5CAT2A Details Description
Related parts for 0201YA1R5CAT2A
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 24-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 523K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 6.19 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI M10-1.0 6G 1-5V datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V X7R 1210 datasheet.pdf
RES 0.59 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 1MHZ 8SOP datasheet.pdf
FIBER OPTIC TXRX SFP LC datasheet.pdf
RES 82K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 15 OHM 16SOIC datasheet.pdf