AVX Corporation 0201YA270JAT2A
0201YA270JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0201YA270JAT2A
Brief Description
CAP CER 27PF 16V NP0 0201
Datasheet Download
0201YA270JAT2A.pdf
Availability of 0201YA270JAT2A
QUANTITY
0201YA270JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0201YA270JAT2A
Internal Part NumberEIS-0201YA270JAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0201YA270JAT2A
Related Links0201YA2, 0201YA270JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0201YA270JAT2A Details Description
Related parts for 0201YA270JAT2A
TAPE PLASTIC VINYL 3/4" X 60'BLK datasheet.pdf
SENSOR PHOTOTRANS REFL OPTICAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.8A DPAK datasheet.pdf
BEZEL SWITCH NOBLE RED datasheet.pdf
CAP CER 11PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
72CKT HDM BKPLN MOD- KEYED datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2V 35W datasheet.pdf
OSC CMEMS 25.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf