AVX Corporation 0201YA330JAT2A
0201YA330JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0201YA330JAT2A
Brief Description
CAP CER 33PF 16V NP0 0201
Datasheet Download
0201YA330JAT2A.pdf
Availability of 0201YA330JAT2A
QUANTITY
0201YA330JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0201YA330JAT2A
Internal Part NumberEIS-0201YA330JAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0201YA330JAT2A
Related Links0201YA3, 0201YA330JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0201YA330JAT2A Details Description
Related parts for 0201YA330JAT2A
RES ARRAY 13 RES 100 OHM 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FITTING COVER OUTS COR T170 GRAY datasheet.pdf
TRIAC 600V 8A TO220 datasheet.pdf
MAX-LOC F5 1-1/4 1.125-1.25" STR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
LED PMI PROMINENT 110VAC YELLOW datasheet.pdf
RES 12 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM DO214AB (SMC) datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 1% 1.5W 1218 datasheet.pdf