AVX Corporation 0201YJ0R3PBWTR
0201YJ0R3PBWTR picture photo
Mfg. Part Number
0201YJ0R3PBWTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 0.3PF 16V 0201
Datasheet Download
0201YJ0R3PBWTR.pdf
Availability of 0201YJ0R3PBWTR
QUANTITY
0201YJ0R3PBWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 0201YJ0R3PBWTR
Internal Part NumberEIS-0201YJ0R3PBWTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.30pF
Tolerance±0.02pF
Voltage - Rated16V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm)
Height - Seated (Max)0.011" (0.28mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0201YJ0R3PBWTR
Related Links0201YJ0, 0201YJ0R3PBWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
0201YJ0R3PBWTR Details Description
Related parts for 0201YJ0R3PBWTR
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
IC OP AMP R-R 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 1.58M OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
MOD ANGLE SENSOR MAGN 2CH SIL4 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
NUT,HEX,JAM datasheet.pdf
CAP FILM 2.7UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf