AVX Corporation 0201YJ3R0BBWTR\500
0201YJ3R0BBWTR\500 picture photo
Mfg. Part Number
0201YJ3R0BBWTR\500
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 3PF 16V 0201
Datasheet Download
0201YJ3R0BBWTR\500.pdf
Availability of 0201YJ3R0BBWTR\500
QUANTITY
0201YJ3R0BBWTR\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of 0201YJ3R0BBWTR\500
Internal Part NumberEIS-0201YJ3R0BBWTR\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.0pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated16V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm)
Height - Seated (Max)0.011" (0.28mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0201YJ3R0BBWTR\500
Related Links0201YJ3R0, 0201YJ3R0BBWTR\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
0201YJ3R0BBWTR\500 Details Description
Related parts for 0201YJ3R0BBWTR\500
IC TXRX RS232/485/422 MULTIPRTCL datasheet.pdf
MODULE PIP 3.3VIN 22A ADJ 10SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 25W 24VIN 3.4VOUT DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
INSERTION/REMOVAL TOOL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS SKT datasheet.pdf
NON-HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
7W 2X 24V DC INPUT 8.4-36V datasheet.pdf
CONN HEADER 46POS R/A DUAL .100" datasheet.pdf
IP67PWRCON,FI,EB-GT-8ES-1 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE SKT M23 datasheet.pdf