AVX Corporation 0201YJ3R1BBWTR\500
0201YJ3R1BBWTR\500 picture photo
Mfg. Part Number
0201YJ3R1BBWTR\500
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 3.1PF 16V 0201
Datasheet Download
0201YJ3R1BBWTR\500.pdf
Availability of 0201YJ3R1BBWTR\500
QUANTITY
0201YJ3R1BBWTR\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of 0201YJ3R1BBWTR\500
Internal Part NumberEIS-0201YJ3R1BBWTR\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated16V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm)
Height - Seated (Max)0.011" (0.28mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0201YJ3R1BBWTR\500
Related Links0201YJ3R1, 0201YJ3R1BBWTR\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
0201YJ3R1BBWTR\500 Details Description
Related parts for 0201YJ3R1BBWTR\500
RES 422K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SCR DBL HISCR 800V 70A ADD-A-PAK datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 3.2VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 12MHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO 16PS VERT GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1300PF 100V 10% BP 1210 datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN HERMAPHROD 40POS .8MM SMD datasheet.pdf