AVX Corporation 0201YJ3R6BBWTR\500
0201YJ3R6BBWTR\500 picture photo
Mfg. Part Number
0201YJ3R6BBWTR\500
Brief Description
CAP THIN FILM 3.6PF 16V 0201
Datasheet Download
0201YJ3R6BBWTR\500.pdf
Availability of 0201YJ3R6BBWTR\500
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0201YJ3R6BBWTR\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of 0201YJ3R6BBWTR\500
Internal Part NumberEIS-0201YJ3R6BBWTR\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated16V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm)
Height - Seated (Max)0.011" (0.28mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0201YJ3R6BBWTR\500
Related Links0201YJ3R6, 0201YJ3R6BBWTR\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
0201YJ3R6BBWTR\500 Details Description
Related parts for 0201YJ3R6BBWTR\500
IDC CABLE - MDJ50K/MC50G/MDN50K datasheet.pdf
IC BUFF NON-INV O/DRAIN SC705 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC FILTER ACT PROG 28-SOIC datasheet.pdf
025 12POS PLUG ASSY datasheet.pdf
RES 15.0 OHM 20W 5% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 10W DO213AA datasheet.pdf