AVX Corporation 0201YJ3R9ABWTR
0201YJ3R9ABWTR picture photo
Mfg. Part Number
0201YJ3R9ABWTR
Brief Description
CAP THIN FILM 3.9PF 16V 0201
Datasheet Download
0201YJ3R9ABWTR.pdf
Availability of 0201YJ3R9ABWTR
QUANTITY
0201YJ3R9ABWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 0201YJ3R9ABWTR
Internal Part NumberEIS-0201YJ3R9ABWTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.9pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated16V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm)
Height - Seated (Max)0.011" (0.28mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0201YJ3R9ABWTR
Related Links0201YJ3, 0201YJ3R9ABWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
0201YJ3R9ABWTR Details Description
Related parts for 0201YJ3R9ABWTR
CONN HEADER .100 DUAL STR 24POS datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 10MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
LED CBI 2MM 3X1 GRN,YLW,BLU DIFF datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB24 M25 datasheet.pdf
SUPPORT DE CABLE 8MM /2/3 JAUNE datasheet.pdf