AVX Corporation 0201ZA2R7CAQ2A
0201ZA2R7CAQ2A picture photo
Mfg. Part Number
0201ZA2R7CAQ2A
Brief Description
CAP CER 2.7PF 10V NP0 0201
Datasheet Download
0201ZA2R7CAQ2A.pdf
Availability of 0201ZA2R7CAQ2A
QUANTITY
0201ZA2R7CAQ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0201ZA2R7CAQ2A
Internal Part NumberEIS-0201ZA2R7CAQ2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0201ZA2R7CAQ2A
Related Links0201ZA2, 0201ZA2R7CAQ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0201ZA2R7CAQ2A Details Description
Related parts for 0201ZA2R7CAQ2A
IC TXRX RS-232 5V 0.1UF 28SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 6V datasheet.pdf
DIODE ARRAY SBR 200V 5A ITO220AB datasheet.pdf
FUSE 275A 500V NON STD FAST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
2.5 APPLI-M 4CKT OP/EW WO/POL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf