AVX Corporation 0201ZC472KAT2A
0201ZC472KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0201ZC472KAT2A
Brief Description
CAP CER 4700PF 10V X7R 0201
Datasheet Download
0201ZC472KAT2A.pdf
Availability of 0201ZC472KAT2A
QUANTITY
0201ZC472KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0201ZC472KAT2A
Internal Part NumberEIS-0201ZC472KAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0201ZC472KAT2A
Related Links0201ZC4, 0201ZC472KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0201ZC472KAT2A Details Description
Related parts for 0201ZC472KAT2A
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16TSSOP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 6PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC POT DGTL 128TP LN LP 14-TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 5MM datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
2MM WTB RCPT HSG NYL NAT 14CKT datasheet.pdf
22 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
MICRO15 F 120" RBW FLOATS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DC/DC CONV POWER MOD DIN 20W datasheet.pdf