AVX Corporation 0201ZC472KAT2A
0201ZC472KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0201ZC472KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 10V X7R 0201
Datasheet Download
0201ZC472KAT2A.pdf
Availability of 0201ZC472KAT2A
QUANTITY
0201ZC472KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0201ZC472KAT2A
Internal Part NumberEIS-0201ZC472KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0201ZC472KAT2A
Related Links0201ZC4, 0201ZC472KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0201ZC472KAT2A Details Description
Related parts for 0201ZC472KAT2A
IC COMPARATOR DUAL DIFF 8-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 55POS + 3PWR TYPE M datasheet.pdf
RES CHAS MNT 75 OHM 5% 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 200V X7R 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 3A DDPAK datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS7A6650 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 68POS datasheet.pdf