AVX Corporation 0201ZG222ZAT2A
0201ZG222ZAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0201ZG222ZAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 10V Y5V 0201
Datasheet Download
0201ZG222ZAT2A.pdf
Availability of 0201ZG222ZAT2A
QUANTITY
0201ZG222ZAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0201ZG222ZAT2A
Internal Part NumberEIS-0201ZG222ZAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)