AVX Corporation 0201ZJ0R1PBSTR
0201ZJ0R1PBSTR picture photo
Mfg. Part Number
0201ZJ0R1PBSTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 0.1PF 10V 0201
Datasheet Download
0201ZJ0R1PBSTR.pdf
Availability of 0201ZJ0R1PBSTR
QUANTITY
0201ZJ0R1PBSTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 0201ZJ0R1PBSTR
Internal Part NumberEIS-0201ZJ0R1PBSTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.10pF
Tolerance±0.02pF
Voltage - Rated10V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm)
Height - Seated (Max)0.011" (0.28mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0201ZJ0R1PBSTR
Related Links0201ZJ0, 0201ZJ0R1PBSTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
0201ZJ0R1PBSTR Details Description
Related parts for 0201ZJ0R1PBSTR
IC SRAM 9MBIT 250MHZ 100LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
KIT .156 KK SERIES 3 CIRC RAMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE R/A MALE-MALE 6POS 3' datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 12VOUT 50W datasheet.pdf
METRIC MAT BLACK 600MM X 550MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf