AVX Corporation 0201ZJ1R2BBSTR
0201ZJ1R2BBSTR picture photo
Mfg. Part Number
0201ZJ1R2BBSTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 1.2PF 10V 0201
Datasheet Download
0201ZJ1R2BBSTR.pdf
Availability of 0201ZJ1R2BBSTR
QUANTITY
0201ZJ1R2BBSTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 0201ZJ1R2BBSTR
Internal Part NumberEIS-0201ZJ1R2BBSTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated10V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm)
Height - Seated (Max)0.011" (0.28mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0201ZJ1R2BBSTR
Related Links0201ZJ1, 0201ZJ1R2BBSTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
0201ZJ1R2BBSTR Details Description
Related parts for 0201ZJ1R2BBSTR
IC DAC 12BIT PARALLEL 3V 20DIP datasheet.pdf
IC LP MULTIPLE DRV/RCV 20-SOIC datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 3.5% 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V IN 24V OUT datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V C0G 0805 datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 178 TYPE A 22POS datasheet.pdf
IC MCU 2KB 20QFN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48V 300W datasheet.pdf