AVX Corporation 0201ZK6R8BBWTR\500
0201ZK6R8BBWTR\500 picture photo
Mfg. Part Number
0201ZK6R8BBWTR\500
Brief Description
CAP THIN FILM 6.8PF 10V 0201
Datasheet Download
0201ZK6R8BBWTR\500.pdf
Availability of 0201ZK6R8BBWTR\500
QUANTITY
0201ZK6R8BBWTR\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of 0201ZK6R8BBWTR\500
Internal Part NumberEIS-0201ZK6R8BBWTR\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated10V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm)
Height - Seated (Max)0.011" (0.28mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0201ZK6R8BBWTR\500
Related Links0201ZK6R8, 0201ZK6R8BBWTR\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
0201ZK6R8BBWTR\500 Details Description
Related parts for 0201ZK6R8BBWTR\500
CONN HEADER 14POS 1.27MM GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 180MA 1.9 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE HLDR CARTRIDGE 250V 16A PCB datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADP1871-0.3 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS W/PIN INLINE R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
RES 39K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
120 PPR 6-PIN MS CONNECTOR datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.1MHZ 8SO datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM TACH 12VDC datasheet.pdf