Littelfuse 0202005.HXG
0202005.HXG picture photo
Mfg. Part Number
0202005.HXG
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 5A 250VAC 2SMD
Datasheet Download
0202005.HXG.pdf
Availability of 0202005.HXG
QUANTITY
0202005.HXG Order Process
Ship out your order
Specifications of 0202005.HXG
Internal Part NumberEIS-0202005.HXG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesFLAT-PAK® 202
PackagingBulk
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating5A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case2-SMD, Gull Wing
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t4.68
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.372" L x 0.250" W x 0.165" H (9.45mm x 6.35mm x 4.19mm)
DC Cold Resistance0.0174 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0202005.HXG
Related Links02020, 0202005.HXG Datasheet, Littelfuse Distributor
0202005.HXG Details Description
Related parts for 0202005.HXG
OSC XO 4.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
TOOL EXTRACTION SOLARLOK datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
GRAY CODE 16POS SWITCH datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf