Littelfuse 0208.250MXP
0208.250MXP picture photo
Mfg. Part Number
0208.250MXP
Brief Description
FUSE GLASS 250MA 350VAC 2AG
Datasheet Download
0208.250MXP.pdf
Availability of 0208.250MXP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0208.250MXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0208.250MXP
Internal Part NumberEIS-0208.250MXP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series208
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating250mA
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case2AG, 5mm x 15mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t0.03
Approvals-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.185" Dia x 0.570" L (4.70mm x 14.48mm)
DC Cold Resistance1.15 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0208.250MXP
Related Links0208., 0208.250MXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0208.250MXP Details Description
Related parts for 0208.250MXP
CONN HEADER .100 DUAL STR 50POS datasheet.pdf
IC COMP DUAL OFFSET LV 8MICRO datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 1.2NH 300MA 120 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
STRAIN RELIEF FOR LC CONNECTORS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf