Littelfuse 020901.5MXEP
020901.5MXEP picture photo
Mfg. Part Number
020901.5MXEP
Brief Description
FUSE GLASS 1.5A 350VAC 2AG
Datasheet Download
020901.5MXEP.pdf
Availability of 020901.5MXEP
QUANTITY
020901.5MXEP Order Process
Ship out your order
Specifications of 020901.5MXEP
Internal Part NumberEIS-020901.5MXEP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series209
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating1.5A
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t15
ApprovalsCE, cULus, PSE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.185" Dia x 0.570" L (4.70mm x 14.48mm)
DC Cold Resistance0.1077 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)020901.5MXEP
Related Links020901, 020901.5MXEP Datasheet, Littelfuse Distributor
020901.5MXEP Details Description
Related parts for 020901.5MXEP
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC SMC datasheet.pdf
WIRE SADDLE W/ARRWHD NAT FR 1.37 datasheet.pdf
MOD IGBT RBSOA 1200V 180A Y3-DCB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
OSC SO 1.000GHZ SINE WAVE INLINE datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf