Littelfuse 0213.200MXE
0213.200MXE picture photo
Mfg. Part Number
0213.200MXE
Brief Description
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0213.200MXE.pdf
Availability of 0213.200MXE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0213.200MXE Order Process
Ship out your order
Specifications of 0213.200MXE
Internal Part NumberEIS-0213.200MXE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series213
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating200mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.225
ApprovalsBSI, CCC, CE, CSA, SEMKO, UR, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance1.6 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0213.200MXE
Related Links0213., 0213.200MXE Datasheet, Littelfuse Distributor
0213.200MXE Details Description
Related parts for 0213.200MXE
RES SMD 255K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONN FFC TOP 28POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 14D OLIVE datasheet.pdf
FUSE FAST 6A 250V MIDGET datasheet.pdf
POT 1K OHM 1W HYBRITRON LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 1-INPUT 6XSON datasheet.pdf
HEADER WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf