Littelfuse 02131.25MXBP
02131.25MXBP picture photo
Mfg. Part Number
02131.25MXBP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
02131.25MXBP.pdf
Availability of 02131.25MXBP
QUANTITY
02131.25MXBP Order Process
Ship out your order
Specifications of 02131.25MXBP
Internal Part NumberEIS-02131.25MXBP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series213
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating1.25A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t27.15
ApprovalsBSI, CCC, CE, CSA, PSE, SEMKO, UR, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.0817 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02131.25MXBP
Related Links02131., 02131.25MXBP Datasheet, Littelfuse Distributor
02131.25MXBP Details Description
Related parts for 02131.25MXBP
CAP FILM 0.12UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf