Littelfuse 0215.125MRET1P
0215.125MRET1P picture photo
Mfg. Part Number
0215.125MRET1P
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 125MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0215.125MRET1P.pdf
Availability of 0215.125MRET1P
QUANTITY
0215.125MRET1P Order Process
Ship out your order
Specifications of 0215.125MRET1P
Internal Part NumberEIS-0215.125MRET1P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series215
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating125mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t0.033
ApprovalsCE, SEMKO, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.236" Dia x 0.886" L (6.00mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance11.4455 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0215.125MRET1P
Related Links0215.12, 0215.125MRET1P Datasheet, Littelfuse Distributor
0215.125MRET1P Details Description
Related parts for 0215.125MRET1P
RES SMD 332K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SPEAKER 1W 16 OHM 42X31 MM RECT datasheet.pdf
SWITCH DIP SIP 8POS datasheet.pdf
IC 8-CHANNEL 12BIT ADC 32-TQFP datasheet.pdf
RES SMD 4.42KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1K OHM 5% 40W datasheet.pdf
EPM95 LEGEND INSERT MASTER PWR datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 REC datasheet.pdf
CB BTS SS 12 ASY datasheet.pdf
SCR 400V 360A TO-93 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
3.3UF 100V 5X11 105C RAD datasheet.pdf