Littelfuse 0215.160MRGT1P
0215.160MRGT1P picture photo
Mfg. Part Number
0215.160MRGT1P
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 160MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0215.160MRGT1P.pdf
Availability of 0215.160MRGT1P
QUANTITY
0215.160MRGT1P Order Process
Ship out your order
Specifications of 0215.160MRGT1P
Internal Part NumberEIS-0215.160MRGT1P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series215
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating160mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t0.0465
ApprovalsCE, SEMKO, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance7.1 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0215.160MRGT1P
Related Links0215.16, 0215.160MRGT1P Datasheet, Littelfuse Distributor
0215.160MRGT1P Details Description
Related parts for 0215.160MRGT1P
RES SMD 56.2K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC POWER OVER ETHERNET 20QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
OIL RESISTANT T-BEAM,M8 THREAD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC VTM 8V 30A SMD datasheet.pdf