Littelfuse 0215.160MXP
0215.160MXP picture photo
Mfg. Part Number
0215.160MXP
Brief Description
FUSE CERAMIC 160MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0215.160MXP.pdf
Availability of 0215.160MXP
QUANTITY
0215.160MXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0215.160MXP
Internal Part NumberEIS-0215.160MXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Series215
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating160mA
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t0.0465
ApprovalsCE, SEMKO, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance7.1 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0215.160MXP
Related Links0215., 0215.160MXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0215.160MXP Details Description
Related parts for 0215.160MXP
RES SMD 60.4KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG STEREO 3.5MM HD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 32V datasheet.pdf
CONN MOD JACK 4P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
15P MTA100 CONN ASSY GRN LF datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 10V X5R 0306 datasheet.pdf
IC FPGA 773 I/O 1020FBGA datasheet.pdf
508 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
508 TB PLU PLU W/LATCH datasheet.pdf
LED CBL ASSY 5MM 0.5W WH/BK 4"LD datasheet.pdf