Littelfuse 0215.200HXP
0215.200HXP picture photo
Mfg. Part Number
0215.200HXP
Brief Description
FUSE CERAMIC 200MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0215.200HXP.pdf
Availability of 0215.200HXP
QUANTITY
0215.200HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0215.200HXP
Internal Part NumberEIS-0215.200HXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Series215
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating200mA
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t0.34
ApprovalsCE, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance1.84 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0215.200HXP
Related Links0215., 0215.200HXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0215.200HXP Details Description
Related parts for 0215.200HXP
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 910PF 2.5KV NP0 1825 datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
POWER SUPPLY 7.5VDC 1.5A datasheet.pdf
PHASE CHANGE PAD LKX8-PWXX-0024 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 20MM datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 70POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN 4.1/9.5 JACK STR 50OHM SLDR datasheet.pdf