Littelfuse 0215.200MXE
0215.200MXE picture photo
Mfg. Part Number
0215.200MXE
Brief Description
FUSE CERAMIC 200MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0215.200MXE.pdf
Availability of 0215.200MXE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0215.200MXE Order Process
Ship out your order
Specifications of 0215.200MXE
Internal Part NumberEIS-0215.200MXE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Series215
Packaging-
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating200mA
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t0.37
ApprovalsUL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.236" Dia x 0.886" L (6.00mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance1.75 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0215.200MXE
Related Links0215., 0215.200MXE Datasheet, Littelfuse Distributor
0215.200MXE Details Description
Related parts for 0215.200MXE
PATCHCORD STKG BANA PLUG 36" BLK datasheet.pdf
IC COMP LP DUAL CMOS VOLT 8 SOIC datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 66POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
ENCODER MINI 32CPR 7.6X6MM datasheet.pdf
CONN RING VINYL INSUL #1/4 100PC datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
BOX S STEEL 9.02"L X 5.98"W datasheet.pdf
IC MCU ARM 1024K FLASH 144-LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf