Littelfuse 0215.200TXP
0215.200TXP picture photo
Mfg. Part Number
0215.200TXP
Brief Description
FUSE CERAMIC 200MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0215.200TXP.pdf
Availability of 0215.200TXP
QUANTITY
0215.200TXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0215.200TXP
Internal Part NumberEIS-0215.200TXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Series215
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating200mA
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t0.34
ApprovalsCE, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance1.84 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0215.200TXP
Related Links0215., 0215.200TXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0215.200TXP Details Description
Related parts for 0215.200TXP
TERM BLOCK PLUG 7POS 3.81MM datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG NATURAL 500' datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP 4-SON datasheet.pdf
CABLE SUB-D9,F-M; 5 M datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 48V 350W datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 12.5VC SC70 datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NO 16A datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.51UF RADIAL datasheet.pdf